Facebook
Starostwo Powiatowe w Głubczycach Fanpage
Wersja dla słabowidzących
Wybierz język:

Skarb z Jabłonki w zasobach Głubczyckiego Muzeum

W 2015 roku w miejscowości Jabłonka w gm. Branice, podczas spaceru z psem Pan Kamil Ploszka zauważył na skraju polnej drogi metalowe naczynie oraz rozproszone po polu przedmioty pochodzące jak się okazuje z epoki brązu. Odkrywca znaleziska niezwłocznie zawiadomił o tym fakcie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu.

Pan Kamil Ploszka został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dyplomem oraz nagrodą pieniężną za godną postawę do naśladowania, natomiast sam skarb z uwagi na ogromną wartość historyczną został przekazany na wyposażenie Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Według naukowców znalezione przedmioty pochodzą z  pierwszej połowy  XI w. p.n.e. i są wykonane z brązu.

28 lipca  br. w Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej odbyła się uroczystość związana z prezentacją liczącego 3000 lat skarbu z Jabłonki. Podczas uroczystości zebrani goście mieli okazję wysłuchać wystąpienia  prof. Marcina Biborskiego pt. „Nowoczesne metody postępowania konserwatorskiego względem skarbu z Jabłonki” oraz prelekcji prof. Wojciecha Blajera pt. „Skarb z Jabłonki na tle innych skarbów brązowych z Płaskowyżu Głubczyckiego”.