Dotacje do wymiany źródeł ciepła

W bieżącym roku Powiat Głubczycki rozpatrzył pozytywnie 99 wniosków na dotacje do wymiany źródeł ciepła. Rozpatrzono również pozytywnie dwa wnioski na zakup i montaż pomp ciepła.  Na wymianę źródeł ciepła przeznaczono 197.400 zł, natomiast na zakup pomp 10.000 zł.

Specjaliści alarmują, że odpady oraz niskiej jakości opał, spalane w piecach przyczyniają się do wzrostu stężenia pyłu oraz rakotwórczych substancji w powietrzu np. benzopirenu. Właściciele starego typu kotłów trują nie tylko siebie, ale także swoje najbliższe otoczenie. Dlatego też Powiat Głubczycki w związku z tym problemem przyznaje dotacje do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne.

Dotacja udzielana jest do wymiany indywidualnego źródła ciepła zasilanego paliwem stałym na ekologiczne,np.

- źródło zasilane gazem

- źródło zasilane olejem

- źródło zasilane energią elektryczną

- źródło na paliwo stałe, posiadające certyfikat/świadectwo poświadczające spełnienie wymagań klasy 5 w zakresie emisji pyłu i substancji gazowych, określonych w normie PN EN 303 - 5: 2012 „Kotły grzewcze. Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW - Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie” lub równoważnej, wydany przez właściwą jednostkę certyfikującą ( posiadającą akredytację Polskiego Centrum Akredytacji lub jego odpowiednika dla kraju jednostki certyfikującej ).

Dotacja jest przeznaczona na częściowe pokrycie kosztów związanych z zakupem i zainstalowaniem nowego źródła ciepła do wysokości 60 % ceny zakupu i montażu, nie więcej jednak niż 2.200,00 zł (słownie: dwa tysiące dwieście złotych) w przypadku instalacji urządzenia w budynku mieszkalnym oraz 1.800,00 zł (jeden tysiąc osiemset złotych) w przypadku instalacji urządzenia w lokalu mieszkalnym.  Wysokość środków na dotację określana jest corocznie w uchwale budżetowej Powiatu Głubczyckiego natomiast środki przeznaczone na dotacje dzielone są na gminy Powiatu Głubczyckiego, proporcjonalnie do liczby mieszkańców.

IMG-20190703-WA0001.jpeg

IMG-20190703-WA0002.jpeg