Facebook
Starostwo Powiatowe w Głubczycach Fanpage
Wersja dla słabowidzących
Wybierz język:

Najpiękniejsza korona powiatu głubczyckiego

Sołectwo Sucha Psina zwyciężyło w konkursie na najpiękniejszą koronę/wieniec dożynkowy w naszym powiecie. Wicestarosta Anita Juchno uhonorowała laureatów konkursu ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Głubczycach.

Wieniec dożynkowy obok bochna chleba jest najważniejszym atrybutem dożynek. Symbolizuje zebrane plony, które rodzi nasza matka – ziemia. Komisja konkursowa miała niezwykle trudny orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie dzieła zachwycały estetyka, pomysłowością i wykonaniem. To były prawdziwe arcydzieła urzekające bogactwem misternie wykonanych dodatków. W tym roku do powiatowego konkursu zgłoszono 9 wieńców.

W wykonanych koronach/wieńcach można było dostrzec silne przywiązanie do ojczystej ziemi i ludowych obyczajów. Wykorzystano różne techniki, ale też różne rodzaje zbóż, ziół, kwiatów i owoców, dzięki czemu oddawały one bogactwo płodów rolnych. Dużym atutem zaprezentowanych koron/wieńców była staranność wykonania.

Komisja oceniając efekt finalny, często wielotygodniowej pracy, kierowała się następującymi kryteriami: związek z tradycją i kulturą regionu w zakresie użytych materiałów, staranna technika wyplatania oraz walory estetyczne i ogólny wyraz artystyczny.

Ostatecznie konkurs wygrało Sołectwa z Suchej Psiny zajmując I miejsce, kolejne miejsce przypadło koronie z Zubrzyc, natomiast III miejsce zajęła korona z Kietrza.

Ponad to w konkursie wzięły udział korony z Gminy Baborów (Sołectwo Dziećmarów), z Gminy Branice (Sołectwo Jakubowice, Sołectwo Uciechowice), z Gminy Głubczyce (Sołectwo Debrzyca), z Gminy Kietrz (Sołectwo Dzierżysław, Sołectwo Chróścielów).

Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział!

 

Zwycięskie korony

 

 

Pozostałe korony

 

 

Detale w koronach/wieńcach