Honorowa statuetka oraz tytułu „Samorządowiec 20-lecia" dla Starosty Józefa Koziny

W bieżącym roku samorządy powiatowe obchodzą jubileusz 20-lecia istnienia, zatem jest to doskonała okazja do uhonorowania samorządowców, którzy mają szczególny wkład w rozwój lokalny, ale również działalność na płaszczyźnie ogólnopolskiej. Z przyjemnością informujemy, iż Zarząd Związku Powiatów Polskich podjął uchwałę o przyznaniu Staroście Głubczyckiemu Józefowi Kozinie honorowej statuetki oraz tytułu „Samorządowiec 20-lecia”. Wyróżnienie wręczył Wiceprezes Zarządu ZPP Andrzej Płonka oraz Starosta Strzelecki Józef Swaczyna podczas sesji Rady Powiatu Głubczyckiego w dniu 04 września 2018r.

W efekcie pracy Starosty Józefa Koziny w ciągu 3 kadencji zostało zrealizowanych wiele inwestycji infrastrukturalnych. Pan Starosta jest osobą nietuzinkową, osobą otwartą na potrzeby drugiego człowieka. Nie można nie doceniać ogromnego zakresu dokonań i inicjatyw. Osobiste zaangażowanie Pan Starosty widoczne jest na wielu polach jego działalności, zwłaszcza na polu:

- służby zdrowia (inwestycje w rodzaju modernizacji oddziałów i budynku szpitala powiatowego, usprawniające i zwiększające efektywność jego funkcjonowania)

- opieki społecznej (sprawne zarządzanie „siecią” podległych domów pomocy społecznej oraz przeprowadzenie niezbędnych inwestycji, które sprawiły, że standardy panujące w DPS-ach powiatu głubczyckiego są godne naśladowania i unikatowe w skali kraju)

- edukacji (modernizacje budynków i otoczenia szkół powiatowych - budowa hali sportowej, budowa boiska, termomodernizacja budynków szkół oraz doposażanie pracowni)

- infrastruktury drogowej – coroczne wielomilionowe nakłady inwestycyjne ponoszone na remonty i modernizacje dróg powiatowych.

Wszystkie powyższe przykłady, jak i gros niewymienionych wpłynęły na fakt, iż Powiat Głubczycki zajmuje czołowe miejsce spośród samorządów regionu, pod względem nakładów inwestycyjnych na mieszkańca (Ranking „Wspólnota.org” - najzamożniejszy powiat Opolszczyzny) oraz uzyskanie prestiżowej nagrody Rady Ekologicznej EkoJanosik.

Tym bardziej cieszy fakt, iż powiat głubczycki został doceniony na arenie ogólnopolskiej.

„Wyróżnienie traktuję jako nagrodę dla całego samorządu, cieszę się i jestem dumny z mojej załogi, bo razem z nią tworzymy zgrany zespół i realizujemy założone projekty. To dzięki pracy Rady, pracy Skarbnika i Sekretarza oraz wszystkich pracowników. Musze powiedzieć, że 12 lat mija od kiedy zostałem Starostą i jestem bardzo ukontentowany tym, że udało mi się stworzyć taką zgraną załogę. Natomiast Rada w większości widzi potrzebę rozwoju powiatu głubczyckiego, peryferyjnego powiatu. Przez ten czas zrobiliśmy szereg pięknych rzeczy, chociażby termomodernizacja szpitala, myślę że jesteśmy w pierwszej piątce w Polsce, nie boje się tego powiedzieć, bo któżby wymyślił coś takiego jak zadaszenie dla karetek z baterii fotowoltaicznych, które dają nam prąd. Dla mnie to też była wielka przyjemność współpracować z kolegami, pracować na sesjach z Radą, pracować z pracownikami i wielka lekcja historii, wielka lekcja samorządu. To były szczególne posiedzenia Zarządu Krajowego, Konwentu Starostów. Wielokrotnie dyskutowaliśmy mając przeciwne zdania, ale zawsze osiągaliśmy konsensus. To dla mnie było bardzo inspirujące i pewne rzeczy przenosiłem tutaj na powiat głubczycki, którym jest mi dane zarządzać przez te wszystkie lata. Serdecznie dziękuję i cieszę się, że moją pracę i tych ludzi, z którymi współpracuję doceniono, bo to nie jest tylko nagroda dla mnie, ale dla nas wszystkich. Myślę, że mój następca będzie to dzieło kontynuował, to co jest dobre warto rozwijać, a powiat głubczycki zmierza w dobrym kierunku. Dziękuje raz jeszcze!” - podsumował Starosta Józef Kozina.