Pierwsza pomoc przedmedyczna im nie straszna!

W dniu 9 grudnia 2017r. na hali sportowej ZOKiSu odbył się Turniej halowy piłki nożnej o Puchar Starosty Głubczyckiego, który był zwieńczeniem projektu subregionalnego pn. „Poprawa bezpieczeństwa na obiektach sportowych” finansowanego ze środków publicznych pochodzących
z dotacji z budżetu Województwa Opolskiego w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. W projekcie wzięły udział 34 kluby sportowe - 24 z powiatu głubczyckiego i 10 z gminy Głogówek.

Piłka nożna w naszym kraju jest bardzo popularnym sportem drużynowym, a kluby sportowe istnieją praktycznie w każdej większej miejscowości, zatem tak ważnym jest aby uzmysłowić działaczom sportowym jak istotna jest wiedza w zakresie pierwszej pomocy przy tak kontuzjogennym sporcie jakim jest piłka nożna. Pomysłodawca powyższego projektu Józef Kozina wyszedł naprzeciw potrzebom środowisk sportowych z powiatu głubczyckiego i prudnickiego, które niejednokrotnie nie mają odpowiednich środków finansowych ani możliwości, aby odpowiednio przeszkolić i wyposażyć swoją kadrę. Stąd idea projektu, która zakładała wyposażenie klubów sportowych w sprzęt i wiedzę, niezbędne do niesienia pierwszej pomocy. Działacze sportowi z klubów objętych projektem odbyli szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej z uwzględnieniem urazów specyficznych dla piłki nożnej oraz otrzymali sprzęt, w skład którego wchodzą m.in.:

- sportowe torby medyczne wraz z pełnym wyposażeniem

- apteczki

- nosze

- lodówki przenośne wraz z wkładami chłodzącymi.

Ponadto każdy z klubów otrzymał pakiet 20 koszulek sportowych.

Turniej halowy piłki nożnej, który odbył się w minioną sobotę był doskonałą okazją, aby uroczyście przekazać klubom nowe wyposażenie oraz towarzysko rozegrać mecze. Każda z gmin oraz KS Polonia Głubczyce wystawiła swoją reprezentację, która zacięcie walczyła o miano najlepszej drużyny oraz o Puchar Starosty Głubczyckiego, który ostatecznie powędrował do KS POLONII GŁUBCZYCE, II miejsce zajęła Reprezentacja Gminy Głogówek, III miejsce – Reprezentacja Gminy Baborów, IV miejsce – Reprezentacja Gminy Głubczyce, V miejsce – Reprezentacja Gminy Branice i VI miejsce – Reprezentacja Gminy Kietrz.

Podczas turnieju miano najlepszego bramkarza otrzymał Piotr Panicz – Reprezentant Gminy Branice.

Wśród najlepszych strzelców, zdobywając dla swoich drużyn po dwie bramki, znaleźli się:

- Marcin Bogucki – Reprezentant Gminy Baborów

- Greg Szymon – Reprezentant KS Polonia Głubczyce

- Bawoł Łukasz – Reprezentant KS Polonia Głubczyce.

Imprezę uświetniły swoimi występami wielokrotne Mistrzynie Polski, Europy i Świata Branickie Mażoretki „KAPRYS”, które uroczyście wprowadzały każdą z drużyn na boisko, a w przerwach między meczami wykonywały wspaniałe pokazy taneczno-artystyczne.

Podsumowując wydarzenie Marszałek Andrzej Buła podziękował wszystkim za ogromne zaangażowanie oraz udział w tak ważnym projekcie jakim jest zwiększenie bezpieczeństwa uczestników wydarzeń sportowych.

„Bardzo duża różnorodność pomysłów… po raz pierwszy nie dajemy klubom piłkarskim sprzętu sportowego, nie dajemy piłek, ale dajemy bardzo profesjonalny sprzęt służący ochronie zdrowia, interwencji przy kontuzjach więc to jest też świetne uzupełnienie, które tak naprawdę wymyślił Pan Starosta Józef Kozina. Nie ma co tutaj ukrywać, że porwał za sobą 34 kluby sportowe i z tego mamy dzisiaj wspaniały efekt. Dzisiaj w osobie Pana Starosty Józefa Koziny jest naprawdę świetny Święty Mikołaj z prezentami dla 34 klubów LZSów” - Andrzej Buła Marszałek Województwa Opolskiego.

Ponadto Przedstawiciel OZPN Marek Curyło wręczył każdej z drużyn biorącej udział w turnieju piłki sportowe. Kluby jednogłośnie zdecydowały, aby otrzymane piłki przekazać na ręce wychowanków Domu Dziecka w Krasnem Polu jako prezent mikołajkowy. Dzieci były bardzo szczęśliwe.

I tym miłym akcentem zakończyliśmy Turniej halowy o Puchar Starosty Głubczyckiego.

fot. M.Kitka