Mobilizacja mieszkańców powiatu głubczyckiego została wynagrodzona!

Znamy wyniki głosowania na zadania z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Spośród 117 projektów dopuszczony do głosowania zostało wybranych 25 zadań do realizacji, z czego 11 jest związanych z kulturą, sportem i rekreacją, 10 ze zdrowiem i opieką społeczną, 2 z edukacją, po jednym z infrastrukturą i ochroną środowiska. W sumie w każdym z subregionów realizowane będą po dwa projekty subregionalne. Rekordzistą wśród projektów powiatowych został powiat głubczycki, w którym realizowane będą aż 3 projekty lokalne. Mieszkańcy powiatu wykazali się ogromna mobilizacją zdobywają w sumie aż 19.834 głosów na zadania przeznaczone do realizacji.

Nasz subregion obejmował powiaty: głubczycki, krapkowicki i prudnicki. Zadania skierowane do realizacji to:

1. Hospicja – misja księdza Kaczkowskiego na Opolszczyźnie.

Zadanie zakłada przeprowadzenie specjalistycznego szkolenia dla personelu medycznego, pomocniczego oraz wolontariuszy do pracy w terminalnym studium choroby przewlekłej, a szczególnie choroby nowotworowej oraz ich rodzin.

1. Poprawa bezpieczeństwa na obiektach sportowych.

Piłka nożna jest dość powszechnym, ale i kontuzjogennym sportem drużynowym. Celem projektu jest: poprawa bezpieczeństwa zawodników i kibiców dzięki wyposażeniu klubów sportowych w sprzęt i wiedzę, niezbędne do niesienie pierwszej pomocy. Cel ten zostanie osiągnięty dzięki wsparciu 34 klubów sportowych z terenu gmin Baborów, Branice, Głogówek, Głubczyce i Kietrz, w tym m.in.: przeszkolenie kadry klubowej w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zakup sportowych toreb medycznych oraz apteczek wraz z wyposażeniem.

1. Razem jesteśmy na wspólnej drodze – zostań wolontariuszem zmieniaj świat i siebie.

Celem zadania jest tworzenie grup wolontariackich na terenie powiatu głubczyckiego, z udziałem młodzieży szkolnej, seniorów i osób niepełnosprawnych w celu niesienia pomocy potrzebującym oraz zachęcania do takiego działania innych. W ramach zadania zorganizowane zostaną praktyczne warsztaty, na których uczestnicy nabędą umiejętności w dziedzinach, dzięki którym będą mogli pomagać innym. Następnie przeszkolone osoby stworzą grupy wolontariackie, które zorganizują szereg imprez charytatywnych.

1. Zmieniam lokalny świat dzieci niepełnosprawnych na lepszy – udostępniam im rehabilitację!

Głównym celem zadania jest poprawa sprawności fizycznej i intelektualnej ok. 20 niepełnosprawnych dzieci, mieszkańców powiatu głubczyckiego poprzez udostępnienie im bezpłatnego dostępu do regularnej rehabilitacji i specjalistycznej terapii w pobliżu miejsca ich zamieszkania. Zadanie będzie obejmowało: terapię logopedyczną, pedagogiczną, integrację sensoryczną, rehabilitację ruchową, hipoterapię, zajęcia manualno-plastyczne, logorytmikę i fizjoterapię w wodzie z wykorzystaniem koncepcji Haltwick.

1. Każda sekunda ma znaczenie – nie czekaj, działaj!

Zadanie zakłada zwiększenie wiedzy mieszkańców powiatu głubczyckiego w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz wykorzystania do tego urządzeń typu defibrylator AED. Projekt zakłada zakup defibrylatorów, które zostaną umiejscowione w miejscach użyteczności publicznej powiatu głubczyckiego ze szczególnym uwzględnieniem terenów przygranicznych, do których dotarcie zespołu ratunkowego z karetką wymaga dłuższego czasu oraz  przeszkolenie z pierwszej pomocy i obsługi AED, co znacznie podniesie standard bezpieczeństwa i ochrony życia mieszkańców.