Głubczycki Szpital drugi w Polsce

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach zajął II miejsce w Rankingu Szpitali Publicznych. Podczas uroczystej Gali zostały wręczone statuetki dla zwycięzców rankingu.

Ranking przeprowadzany jest co roku i obejmuje trzy grupy szpitali o wartości kontraktu zawartego w NFZ: w kwocie do 29 mln zł, pomiędzy 30 a 69 mln zł oraz powyżej 70 mln zł. Założeniem rankingu jest docenienie jednostek publicznych, które wykazują się wysoką jakością opieki medycznej, a jednocześnie mają dobre wyniki finansowe. Placówki oceniane są pod względem efektywności aktywów, rentowności sprzedaży i dynamiki kontraktu z NFZ. Szpital Powiatowy sklasyfikowany został w rankingu wśród lecznic z kontraktem do 29 mln. Dużym sukcesem jest fakt, iż przed laty szpital był w trudnej sytuacji finansowej, a wręcz groziła mu fizyczna likwidacja natomiast dziś dobrze prosperuje. Dyrektor szpitala Adam Jakubowski podczas odbierania statuetki podkreślił, iż uniknął likwidacji szpitala dzięki zatrudnieniu kompetentnych ludzi, możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na rozwój, dzięki którym udało się uaktywnić diagnostykę. Również oddział ginekologiczno-położniczy zyskał wyspecjalizowaną kadrę, co przełożyło się na wzrost liczby porodów o połowę. Placówka cały czas się rozwija, 5 lat temu powstała neurologia, a odziały są na bieżąco remontowane, dzięki czemu w ostatnim czasie przekazano do użytkowania oddziały chirurgii i pediatrii. Inwestycje w termomodernizację, wymianę oświetlenia na ledowe, w pompy ciepła, wiatrak usadowiony na budynku stanowią inteligentny system zarządzania. Obecnie przed szpitalem powstał podjazd dla karetek, którego konstrukcja zabudowana jest w całości bateriami fotowoltaicznymi. Jest to pionierskie rozwiązanie na skalę kraju. Ponad to na budynku szpitala zamontowane są żaluzje zewnętrzne, które są sterowane za pomocą systemu BMS. Pozwoli to w sposób oszczędny zarządzać gospodarką cieplną szpitala. Poza wsparciem finansowym z budżetu Powiatu lecznica pozyskuje środki z programów unijnych. Szpital złożył trzy kolejne wnioski na dofinansowanie, które chce wykorzystać na zakup nowej aparatury, wyposażenia a także dalszą informatyzację. Inwestycje mają za zadanie poprawić warunki leczenia pacjentów, umożliwić lepszą i szybszą diagnostykę. W karetkach już od dawna funkcjonuje system, dzięki któremu wyniki wykonywanych badań EKG od razu trafiają do Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca do diagnozy.

Droga do sukcesu nie była prosta, ale jak widać możliwa. Jak podkreśla dyrektor szpitala na sukces rozwoju złożyło się zaangażowanie wszystkich pracowników oraz wsparcie organu założycielskiego, którym jest Powiat Głubczycki.