Facebook
Starostwo Powiatowe w Głubczycach Fanpage
Wersja dla słabowidzących
Wybierz język:

Rusza akcja "Dzień odblasków"

Jesień i zima to trudny okres zarówno dla kierowców jak i pieszych. W tym czasie pogoda jest zmienna. Na drogach jest ślisko, co wydłuża drogę hamowania pojazdów. Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania oraz na naszą sprawność psychofizyczną. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków jest powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Jednocześnie nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez tych użytkowników sprawia, że wzrasta liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych. Często piesi sami wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach. W dodatku nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej!

Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, poruszający się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Nawet niewielki element odblaskowy może zapobiec tragedii i uratować życie.

Codziennie policjanci na terenie województwa opolskiego ujawniają kilka przypadków, gdy piesi, po zmierzchu, poza terenem zabudowanym, nie używają odblasków. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane lub zakładane na ubrania, opaski oraz kamizelki. Ważnie jest ich umieszczenie, odblaski powinny być na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że pieszy, rowerzysta, motorowerzysta czy też motocyklista, ma dużo mniejsze szanse w zderzeniu z samochodem. To właśnie ta niechroniona grupa uczestników ruchu drogowego odnosi najcięższe obrażenia. 

Dlatego pamiętajmy - odblaski ratują życie !

Działania głubczyckich policjantów w ramach własnych działań pn. „Dzień odblasków” odbędą się 1 lutego. W tym czasie nasi policjanci niechronionym uczestnikom ruchu drogowego rozdawać będą odblaski, a kierowcom zawieszki. Funkcjonariusze niezmiennie zachęcać będą, zwłaszcza najmłodszych uczestników ruchu do noszenia elementów odblaskowych.

Źródło: http://glubczyce.policja.gov.pl/

Nos odblaski.jpeg