12 lat programu integracyjnego BEZ BARIER

W dniach 3 i 4 listopada 2015 roku o godz. 17.00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach w ramach Głubczyckich Dni Kultury odbyła się 12 edycja programu integracyjnego BEZ BARIER. 3 listopada z udziałem dzieci, a 4 listopada z udziałem młodzieży. Twórcą, reżyserem i prowadzącą program od jego zarania jest Maria Farasiewicz – społecznik i rzecznik idei integracji na ziemi głubczyckiej. Tegoroczna edycja została zadedykowana pamięci tragicznie zmarłej w tym roku Kseni Wacławik, współzałożycielki Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych TACY SAMI, inicjatorki idei integracji na ziemi głubczyckiej i wszelkich działań na rzecz edukacji i rozwoju dzieci i młodzieży specjalnej troski oraz stałego prelegenta programu BEZ BARIER.

Program integracyjny BEZ BARIER od wielu lat cieszy się uznaniem i popularnością w lokalnym środowisku. Biorą w nim udział placówki oświatowe i terapeutyczno-opiekuńcze Powiatu Głubczyckiego. Program ma charakter artystyczny oraz informacyjno-edukacyjny. W części artystycznej dzieci i młodzież specjalnej troski we wspólnocie ze zdrowymi rówieśnikami występują razem na scenie. Tutaj wszyscy są tacy sami. Program BEZ BARIER popularyzuje ideę integracji pokazując, że dzieci niepełnosprawne świetnie funkcjonują i uspołeczniają się w gronie zdrowych i w pełni sprawnych kolegów i koleżanek. Oprócz licznych, barwnych prezentacji scenicznych, na scenie pojawiają się specjaliści, rodzice, psychologowie, terapeuci, księża, nauczyciele, czyli ci, którzy ofiarują swoją pomoc, wiedzę, doświadczenie i wsparcie osobom niepełnosprawnym.

Te dwa dni były doskonałą lekcją tolerancji, akceptacji, zrozumienia i solidaryzmu z tymi, dla których los nie był łaskawy, bo obarczył ich brzemieniem niepełnosprawności czy nieuleczalnej choroby. Integracji stale można, a nawet trzeba się uczyć!

DSCF0687.jpeg DSCF0692.jpeg DSCF0697.jpeg DSCF0708.jpeg DSCF0719.jpeg Przechwytywanie DSCF0744.jpeg