Facebook
Starostwo Powiatowe w Głubczycach Fanpage
Wersja dla słabowidzących
Wybierz język:

Pokąsania przez zwierzęta - o czym warto wiedzieć?

            Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Głubczycach, w ramach prowadzonego nadzoru epidemiologicznego w zakresie zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zwraca uwagę na narastający problem pokąsań mieszkańców powiatu głubczyckiego przez swobodnie biegające lub nieszczepione psy.

Ogółem w bieżącym roku kalendarzowym odnotowano w powiecie głubczyckim 58 wszystkich przypadków z czego 28 (48%) pokasań nastąpiło przez zwierzęta nieznane lub nieszczepione.  Najwięcej przypadków pokąsań wystąpiło w gminie Głubczyce – 29, w gminie Branice 12, w gminie Kietrz 11 i  w gminie Baborów 6.

            Pamietajmy, iż w przypadku pokąsania ważne jest ustalenie pod czyją opieką znajduje się zwierzę, bądź czy jest to zwierzę bezpańskie. W pierwszym przypadku wystarczy ustalić dane osobowe właściciela, jego adres zamieszkania  i numer kontaktowy. Jedną z najważniejszych informacji, jakie powinien przekazać nam opiekun zwierzaka jest stan jego szczepień zwłaszcza na wściekliznę. W sytuacji gdy zwierzę jest bezpańskie należy powiadomić straż miejską, która z urzędu ma obowiązek złapać psa i przekazać weterynarzowi, który podda go obserwacji.                       

Wizyta u lekarza jest absolutną koniecznością, bo obrażenia przeważnie trudno się goją. 

  W przypadku powierzchownych skaleczeń  wystarczy dokładnie oczyścić i zdezynfekować ranę. Leki podawane są jedynie w sytuacji, kiedy obrażenia źle się goją lub pacjent ma gorączkę. Głębokie rany wymagają znacznie poważniejszej interwencji /wizyta u chirurga/, a także podania antybiotyków i szczepionki  przeciw tężcowi. Każdy przypadek pokąsania  człowieka przez zwierzę lekarz udzielający pierwszej pomocy ma obowiązek zgłosić własciwemu Pańtwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu, który podejmie dalsze działania profilaktyczne.

Absolutnie nie wolno lekceważyć nawet najmniejszej rany czy zadrapania gdyż każdy przypadek pokąsania człowieka przez zwierzę niesie za sobą podejrzenie zakażenia wścieklizną. Właściciele bardzo często zapewniają, że ich pupil jest zwierzakiem domowym i na pewno nie ma wścieklizny. Jednak do czasu , gdy pies nie przejdzie obserwacji, nie możemy mieć co do tego pewności.

Wścieklizna jest niebezpieczną dla życia człowieka chorobą zakaźną, która nie leczona kończy się zgonem. Chorobę wywołuje wirus neurotropowy, lokalizujący się w tkance nerwowej, powodując zaburzenia w czynności ośrodkowego układu nerwowego.Wirus przenoszony jest na człowieka wraz ze śliną chorego na wściekliznę zwierzęcia. U człowieka okres wylęgania się choroby – od zakażenia do pojawienia się pierwszych symptomów choroby średnio wynosi kilkadziesiąt dni, a czsami nawet do roku. Kontakt z chorym zwierzęciem grozi zawsze poważnymi konsekwencjami.

Szczepienie przeciw wściekliźnie należy rozpocząć jak najszybciej po zaistnieniu podejrzenia o zakażeniu, zanim wystąpią objawy zakażenia. Rozpoczęcie postępowania poekspozycyjnego u osoby pokąsanej można odłożyć do czasu potwierdzenia wścieklizny u zwierzęcia, o ile zwierzę, które naraziło człowieka nie wykazywało objawów choroby podczas ekspozycji i jest możliwa jego 15-dniowa obserwacja weterynaryjna.

            Brak szczepień u zwierzat powoduje większe zagrożenie zarażeniem wścieklizną. Aby ustrzec się zakażenia tą ostrą chorobą wirusową, bądźmy ostrożni w kontaktach ze zwierzętami i pamietajmy aby nie podchoddzić do bezpańskich psów i kotów. Nie pozwólmy również dzieciom dotykać i głaskać takich zwierząt.  Unikajmy zwierząt, które zachowują sie niezgodnie ze swoim instynktem np. same zbliżają się do nas, zamiast uciekać.

      Pamietajmy, że  nawet zadbane i zdrowe zwierzęta domowe mogą mieć przypadkowy kontakt ze zwierzęciem zakażonym.

 

                                                                                                       Państwowy Powiatowy  Inspektor                

                                                                                                                Sanitarny w Głubczycach

                                                                                                                     Alina Mazur-Ciapa