Dlaczego warto zostać rodziną zastępcza?

Rodzina zastępcza może dać szansę na szczęśliwe dzieciństwo i na normalne życie. Jeśli dziecko w rodzinie zastępczej zostanie obdarzone miłością, czyli dostanie wystarczająco dużo uwagi i zainteresowania, to odzwierciedleniem tego będzie jego zachowanie. Dziecko, które ma poczucie przynależności nawiązuje pozytywne relacje z otoczeniem, dostosowuje się do norm i wartości panujących w społeczeństwie oraz znacznie lepiej radzi sobie w przyszłości z realizacją obowiązku szkolnego. Świadomość, że istnieje przynajmniej jedna dorosła osoba kochająca i oddana dziecku bezwarunkowo, pozwala jemu na pokonanie stresu i złych wspomnień, które czasem wynosi z domu rodzinnego. Pozwala to jemu budować w przyszłości poprawne relacje z innymi ludźmi, a w tym stworzenie prawidłowo funkcjonującej rodziny.Rodzina jest naturalnym środowiskiem, w którym powinno wzrastać każde dziecko. Natomiast rodzina zastępcza to czasowa forma pomocy dzieciom, które nie mogą przez pewien okres czasu, z różnych przyczyn, przebywać z własnymi rodzicami. Do czasu unormowania się sytuacji życiowej dziecka powinno ono przebywać w rodzinie, która zastąpi jemu rodzinę naturalną. W przypadku, kiedy sytuacji dziecka nie można uregulować, opieka zastępcza może trwać do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności lub do czasu ukończenia jego nauki.

Wszystkie rodziny zastępcze, w zależności od typu sprawowanej funkcji, otrzymują comiesięczne świadczenia na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem dziecka. Ponadto organizator rodzinnej pieczy zastępczej zapewnia wsparcie koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, który pomaga rodzinie w przygotowaniu się na przyjęcie dziecka oraz w późniejszym wypełnianiu powierzonej funkcji.

Wszystkich zainteresowanych pełnieniem funkcji rodziny zastępczej zapraszamy do:

Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głubczycach

ul. Sobieskiego 5a  I piętro pokój nr 6